A Ty jak odpoczywasz?

A Ty jak odpoczywasz?

Żyjemy w coraz większym pośpiechu, jesteśmy bombardowani natłokiem informacji i narażeni na przebodźcowanie. Terminarz wypchany po brzegi nikogo nie dziwi – ale przecież dostajemy w zamian uznanie i pochwałę.

 

Jednocześnie marzymy o wolnej chwili. Wyczekujemy urlopu, świąt, przerw od pracy. I co wtedy robimy?

 

Często zabieramy się za pranie, sprzątanie, robienie zakupów, domowe naprawy i pracę w ogródku. Upychamy w terminarzu jak najwięcej spotkań i telefonów do ludzi, dla których nie mamy czasu w dni robocze. Wypożyczamy pięć książek i myślimy o kilku filmach do obejrzenia.

 

W efekcie znów brakuje nam czasu. Odczuwamy presję, nie wyrabiamy się, nie odpoczywamy tak naprawdę.

 

Jest jeszcze jedna możliwość. Kiedy rzeczywiście poczujemy wolną chwilę – wpadamy w popłoch. Co ja właściwie mam robić? Jak uciszyć natłok myśli? Jak odciąć się od tematu obowiązków?

 

W obu przypadkach z pomocą przychodzi umiejętność relaksowania się. Dzieci potrafią to robić naturalnie. Bawią się, kiedy mają ochotę. Idą spać, gdy są zmęczone. Słuchają siebie i swoich potrzeb instynktownie, często nawet nie umiejąc jeszcze wyrazić ich na poziomie werbalnym.

 

To właśnie wtedy nasz organizm, ciało i psychika, mogą się zregenerować. Osiągamy tym samym lepsze samopoczucie. Podczas relaksacji kontaktujemy się z naszymi emocjami, także tymi trudnymi. Emocje nie są złe, ani dobre. Są po prostu nośnikiem informacji. Jeśli tak na nie spojrzymy, przestaniemy oceniać je i wypierać. Zaczniemy dowiadywać się więcej o sobie, o swoich potrzebach, o naszym życiu.

 

Nasze wewnętrzne dziecko potrzebuje naszej uwagi. To właśnie czas wolny pozwoli mu na spontaniczną zabawę i płynącą z niej radość. Rozmawiajmy ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Pozwólmy mu na płacz, smutek, złość w naszej uważnej obecności. Ta uwaga i akceptacja leczy. Dajmy mu czas na kreatywną zabawę, na spacer pełen zachwytu, na śpiew, taniec, malowanie.

 

Skuteczna relaksacja wpływa również na nasze zdrowie. Obniża ryzyko zachorowania na depresję, zwiększa naszą odporność, poprawia jakość snu, obniża ciśnienie. Korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie naszego mózgu, dzięki czemu myślimy jaśniej, mamy lepszą pamięć i koncentrację oraz podejmujemy bardziej świadome decyzje. Zrelaksowane osoby są zwyczajnie szczęśliwsze!

 

Jak zacząć więcej odpoczywać, a mniej działać? Jak odpoczywać w aktywności? Sposobów jest wiele. Każdy sam musi odkryć, co najlepiej sprawdza się u niego. Poniżej kilka inspiracji.

 

Warto zacząć od wprowadzenia do swojej codzienności chwil pauz. Rano, zamiast od razu zrywać się z łóżka, pozwól sobie na moment błogiego leżenia. Zacznij świadomie się budzić, może rozciągać, może wyrażać wdzięczność za kolejny poranek. Albo zwyczajnie uśmiechnij się szeroko i przez chwilę posłuchaj dźwięków dookoła. Pooddychaj. Poczuj, że żyjesz.

 

Po pracy, czy dniu pełnym aktywności pozwólmy sobie na nicnierobienie. Choćby na kwadrans. Spędźmy czas w ciszy.

 

Zadbajmy o uważność. Kiedy idziemy ulicą, faktycznie bądźmy obecni. Odłóżmy na bok telefon, przestańmy myśleć o tym, co mamy do zrobienia. Dajmy uwagę rzeczywistości wokół. Dajmy uwagę naszym bliskim – słuchając, a nie przygotowując w głowie odpowiedzi.

 

Podczas jedzenia posiłków, nie śpieszmy się i delektujmy. To czas dla nas, a nie na sprawdzanie powiadomień w mediach społecznościowych, oglądanie telewizji, odpisywanie na maila, czy czytanie gazety.

 

Wróćmy też do czasów dzieciństwa. Przypomnijmy sobie, co sprawiało nam radość. A może zacznijmy eksplorować nowe formy rozrywki? Znajdźmy aktywności, które pozwalają wyciszyć umysł, rozradować serce i rozluźnić ciało. I potraktujmy całkowicie poważnie wpisanie w terminarz przerwy na nicnierobienie, poranny taniec, wieczorne kolorowanie, czy piątkowe gry planszowe ze znajomymi.

 

 

A dla wszystkich spragnionych relaksu i chętnych na wspólne eksperymentowanie – zapraszamy na Warsztaty Relaksacyjne Switch Off, czyli relaks poprzez sztukę i ruch, wzbogacony dawką wiedzy psychologicznej!

Po informacje o aktualnie organizowanych warsztatach zaglądajcie na nasz facebook’owy profil i śmiało piszcie do nas wiadomości https://www.facebook.com/FlowMe.with.love

 

Flow Me with <3

18.04.2019

What the… flow?

  – Znajdź swoje flow! – Idź za flow.. – Żyj w zgodzie ze swoim flow. To zdania, które pewnie słyszeliście wiele raz...

Czytaj